W miejscowości Purda mieści się dawna, zabytkowa remiza strażacka. Trudno jest określić, kiedy powstała tam Straż Ogniowa, szacuje się na okolice 1900 roku. Remiza znajduje się w centrum Purdy. Jest niewielka, pokryta ceramiczną dachówką, z charakterystyczną, wysoką wieżą sygnalizacyjną. Z przodu budynku są szerokie drzwi, kiedyś używane do wyprowadzania pojazdów konnych. Remiza była użytkowana do swoich pierwotnych celów aż do roku 1966, a obecnie jest punktem handlowym.

Zabytkowy kościół
W Purdzie warto obejrzeć również gotycki kościół Świętego Krzyża i św. Michała Archanioła z XVI w. Początkowo był wykonany z drewna (1400 r)., w 1503 r. murowany. Od tego czasu wielokrotnie go rozbudowywano, dodając m.in. wieżę oraz nawy boczne.
Uwagę przyciąga obraz Madonny z Dzieciątkiem (1611 r.), ołtarz oraz zabytkowa ambona. Kościół, podobnie jak remiza, znajduje się w centrum wsi, na wzniesieniu.

Pierwsza szkoła z językiem polskim
W zachodniej części Purdy mieści się cmentarz parafialny. Najstarszy jest grób księdza Andreasa Beyzacka, proboszcza w Purdzie z 1867 r. Na cmentarzu zostało pochowanych wielu kapłanów parafii, ale znajdziemy tu również groby niemieckich żołnierzy, mieszkańców Purdy oraz wiele bezimiennych mogił.

W Purdzie znajduje się też pierwsza prywatna szkoła, w której wykładano w języku polskim. Została otwarta w 1920 r., a zamknięta tuż przed wybuchem II wojny światowej. W 1956 r. nadano jej imię Tadeusza Pełzały. Obecnie pełni funkcję przedszkola.

(Fot. PxHere / CC0)